Karbon Ayak İzi Hesaplama

Karbon ayak izi, her insanın ulaşım, ısınma, enerji tüketimi veya satın aldığı her türlü ürün neticesinde atmosfere yayılmasına neden olduğu karbon miktarını anlatmak üzere kullanılan bir terimdir. Başka bir ifadeyle, aldığımız her ürün veya gerçekleştirdiğimiz her faaliyet için gerekli olan enerjinin üretilmesi sırasında atmosfere salınan karbon gazı toplamını ifade etmektedir.

Karbon ayak izi iki ana parçadan oluşur: doğrudan/birincil ayak izi ve dolaylı/ikincil ayak izi. Birincil ayak izi evsel enerji tüketimi ve ulaşım (sözgelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsüdür. İkincil ayak izi kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

Ekonorm Mühendislik, Karbon Ayak İzi Ekonorm Mühendislik, Karbon Ayak İzi

Karbon Ayak İzini Azaltmak İçin Öneriler

  • Tatillere uçakla gitmeyin.
  • Elektrik; yenilenebilir enerji kullanın, tasarruflu ampuller kullanın, buzdolabı, klima gibi aletlerde tasarruflu olanları tercih edin.
  • Doğalgaz; ısınma için güneş enerjisi kullanın. Bu yolla doğal gaz faturanızı yılda yüzde 70 oranında azaltabilirsiniz. Kalorifer petek ısılarını en alt düzeyde tutun, evinizi yeteri kadar havalandırın. Binalarda yapılacak iyi bir yalıtım doğalgaz faturalarını ve karbon ayak izini küçültmede önemli bir faktördür.
  • Seyahat; mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanın. Yerel otobüs hizmetlerinizi öğrenin ve kullanın.
  • Araba; küçük araba kullanın, yürüyerek gidebileceğiniz mesafeler için yürüyün, uygun şartlar varsa bisiklet kullanın veya işe giderken arabanızı paylaşın. Aracınızı uygun hızda kullanarak ve takip mesafesini koruyarak gaz-fren olayından kaçınmak önemli miktarda yakıt tasarrufu sağlar.
  • Atıklarınızı azaltın; İmalatçı iseniz gereksiz ve doğada bozunmayan ambalaj malzemesi kullanmayın. Ambalajsız tüketilebilecek ürünler için ambalaj kullanmayın. Bitkisel ve hayvansal artıkları çöpe gönderme yerine bahçenize gömün. Geriye dönüşüm konusuna özen gösterin. Gerekli değilse çok küçük miktarlarda ambalajlı gıda ürünleri tüketmeyin.
Ne kadar CO2 meydana getirir?
(Büyük halini görmek için tıklayın)
Ekonorm
 
© 2013 Ekonorm. Her hakkı saklıdır.
Ekonorm Çevre İş Sağlığı ve Güvenliği Ölçüm Hiz. Müh. San. Tic. Ltd. Şti.